2019 OGC Application Vendor Info. Sponsorship Accommodations Your Host Box Office Raffle Media A Look Back Newsletter Contact Us



 
 
2019 Oregon Ghost Conference Schedule
 
 
Friday, March 29th, 2019   (Schedule is subject to change)
 
    MAIN STAGE - PACIFIC   SEASIDE A   SEASIDE B/C   RIVERSIDE A    RIVERSIDE B   RIVERSIDE C   SUNRISE   NECANICUM
                                 
2pm   OGC Box Office Open for Vendors/Speakers/Instructors & First Class Pass Check-In Only                            
                                 
3pm   OGC Box Office, Vendor Area & Speaker Area Open                            
                                 

3pm-4pm

 

 

 
      

CLASS: Let's Hope It's Just a Ghost (2hr)

Instructor: Teresa Carol

                

CLASS: Psychic/Astral Travel & Self Defense (2hr)

Instructor: A. Skeeter Welhouse & Salena Bentley

    

 

               
                             

4pm-5pm

 

SPEAKER: Rocky Smith (50min)

Topic: Oregon Ghost Conference Welcome

         CLASS: Talking to the Other Side (2hr)

Instructor: Dr. Alexa Blackstone

                
                 
                               

5pm-6pm

 

SPEAKER: Áine Sullivan & Heather DeCouteau (50min)

Topic: Ancestors, Spirits, and Ghosts OH MY!

                  

 CLASS: Visual Spirit Communication (1hr)

Instructor: Seth MichaelShana Madsen

         
                 
                                 
6pm-7pm  

SPEAKER: Ross Allison & David Weatherly (50min)

Topic: Haunted Ships & Lighthouses

       CLASS: Tarot to Awaken Your Psychic Gifts (1hr)

Instructor: Teresa Carol

                

CLASS: ParaBootCamp 1: Parapsychology Basics (1hr)

Instructors: Neil McNeill, Casey Goodwin, Jay VerburgBen RobisonMichael White

    
                 
                                 
7pm   Vendor Area Closes                            
                                 
                                 
 
     
 Mini Events:
                                 
    MAIN STAGE - PACIFIC    SEASIDE A    SEASIDE B/C   RIVERSIDE A   RIVERSIDE B   RIVERSIDE C   SUNRISE    NECANICUM
                                 
7:15pm-8:15pm                           SOUND HEALING SOUND BATH          
                 
                               
8:15pm-9:15pm                                    
                 
                                 
 Ghost Tours:
                                 
    MEET OUTSIDE CONVENTION CENTER (West Side)                            
 
7:30-9:00pm  

                                 
 Ticketed Event: World Premiere of "All Around Us" at the Times Theater and Public House
                                 
    TIMES THEATER                             
                                 
10:00pm-12:00am     
                                 
 EVENT: Investigations
                                 
    MEET AT RIDGE TENDER                            
                                 
1:00am-3:30am  
                                 

 

 
 
 
Saturday, March 30th, 2019  (Schedule is subject to change)
 
    MAIN STAGE - PACIFIC ROOM   SEASIDE A   SEASIDE B/C   RIVERSIDE A   RIVERSIDE B   RIVERSIDE C    SUNRISE    NECANICUM
                                 

9am

  Vendor & Speaker Area Opens                            
                                 

9am-10am

  Announcements  

CLASS: Healing Soul Pain Through Art (2hr)

Instructor: Mackenna Long

     

 
      

CLASS: Channeling Entities (2hr)

Instructor: Sharon "AurorA" Lewis 

         

 

                 
                             
10am-11am  

SPEAKER: James Tyson (50min)

Topic: Empaths & Ghosts: Followers & Tagalongs

       

CLASS: ParaBootCamp 2: Preparation for a Paranormal Investigation (1hr)

Instructors: Neil McNeill, Casey Goodwin, Jay VerburgBen RobisonMichael White

                
                 
                                 
11am-12pm  

SPEAKER: Kay Peden (50min)

Topic: Awakening to Your Soul Purpose

      

CLASS: Dream Interpretation (1hr)

Instructor: Karen Frazier

      

CLASS: An Empath's Guide to Ghosts & Spirit Counseling (1hr)

Instructor: Seth Michael



                
                 
                                 
12pm-1pm  

SPEAKER: Clyde Lewis (50min)

Topic: TBA
      

 
 

CLASS: ParaBootCamp 3: Paranormal Investigation Conduct (1hr)

Instructors: Neil McNeill, Casey Goodwin, Jay VerburgBen RobisonMichael White

           

CLASS: Ghost Box for Beginners (2hr)

Instructor: Mary Bethune

    
                 
                               
1pm-2pm  

SPEAKER: Marti Melville (50min)

Topic: Did I Just have a Remote Viewing Event
      

CLASS: Negative Entity Removal 101 (2hr)

Instructor: Joshua Barber

      

CLASS: How to Connect with Loved Ones in Spirit (1hr)

Instructor: Seth Michael & Sharon "AurorA" Lewis 

           
                 
                               
2pm-3pm  

SPEAKER: Yitzhak Schlomi (50min)

Topic: Exorcism in Jewish Literature

        

CLASS: ParaBootCamp 4: Investigative Data Review (1hr)

Instructors: Neil McNeill, Casey Goodwin, Jay VerburgBen RobisonMichael White

      

CLASS: Haunted Properties & Real Estate History-Practice (1hr)

Instructor: David D. Jones

         
                 
                                 
3pm-4pm  

SPEAKER: Heather L. Dominguez (50min)

Topic: Consciouness Continues, Near-Death Experiences & the After Effects
 

CLASS: Dowsing & Pendulums (1hr)

Instructor: Linda Myers

           

CLASSRemote Viewing (2hr) 

Instructor: Sharon "AurorA" Lewis 

 

 
         

 

               
                               
4pm-5pm  

SPEAKER: Rocky Smith?? (50min)

Topic: SOR PANEL
      

CLASS: Examining Photo & Video Evidence (1hr)

Instructor: Mickey BurrowKristine Burrow

                     
                 
                                 
5pm-6pm  

SPEAKER: James H. Nelson (50min)

Topic: Properly Applied Skepticism in Paranormal Research

           

CLASS: Power of Intention (2hr)

Instructor: Tristan David Luciotti & Mackena Long

   
      

CLASSCrystal Alchemy (2hr)

Instructor: Karen Frazier

   
        

 

               
                             
6pm-7pm  

SPEAKER: Nicole Strickland (50min)

Topic: Trends in Paranormal Research
                            

 

               
                                 
7pm   Vendor Area Closes                            
                                 
                                 
 Main Event: Ankhasha
                                 
     NECANICUM ROOM                            
                                 
7:15pm-8:45pm    
                                 
 Event: Paranormal Film Night
                                 
    RIVERVIEW                             
                                 
                                 
                                 
9:00pm -9:45pm    
                                 
9:55pm 10:20pm            
                                 
10:30pm 11:45pm       
                                 
                                 
 Event: Ghost Tours
                                 
     MEET OUTSIDE CONVENTION CENTER (West Side)                            
                                 
10:30pm-11:45pm  
                                 
 Event: Investigations
                                 
    MEET AT BRIDGE TENDER                            
                                 
12:30am - 2:30am  
 
 
 
 
 
Sunday, March 31st, 2019   (Schedule is subject to change)
 
    MAIN STAGE - PACIFIC     SEASIDE A    SEASIDE B/C   RIVERSIDE A   RIVERSIDE B   RIVERSIDE C   SUNRISE     NECANICUM 
                                 
9am   Conference Open                            
                                 

9am-10am

  Announcements            

CLASS: Shadow Work with Tarot (2hrs)

Instructor: Jason Masuoka

      

CLASS: Carved in Stone (2hrs)

Instructor: David M. Habben

 
         

 

                 
                             
10am-11am  

SPEAKER: June Lundgren & Wendy Stanton (50min)

Topic: Methods of Spirit Communication

      

CLASS: The Art of the Interview (1hr)

Instructor: James H. Nelson

            

FREE EVENT: A Place of Peace & Healing (1hr)

Instructor: Ankhasha Amenti

 
    
                 
                                 
11am-12pm  

SPEAKER: KPanel??? (50min)

Topic: When Spirit Calls: What Happens When We Open Up to Our Abilities

 

CLASS: Channeling for Writers (1hr)

Instructor: Marti Melville

 

 

  
      

CLASS: Exploring the Human Aura (2hrs)

Instructor: Shana Madsen

              
                 
                               
12pm-1pm  

SPEAKER: Ryan Mick (50min)

Topic: Paranormal Investigating for the Beginner

      

CLASS: Psychology for the Ghost Hunter (1hr)

Instructor: Ross Allison 

                     
                 
                                 

1pm-2pm

 

SPEAKER: Mickey Burrow (50min)

Topic: Debunking & Verifying Photo & Video Evidence

 

CLASS: Magic & the Paranormal (1hr)

Instructor: James H. Nelson

      

CLASS: Classification of Ghosts, Spirits and Ethereal Energies (2hrs)

Instructor: Nicole Strickland

      

CLASS: Twin Flames: It's All About You! (2hrs)

Instructor: Kay Peden

         

 

               
                             
2pm-3pm  

 

      

CLASS: Traditional Chinese Medicine & Your Spiritual Health (1hr)

Instructor: Psychic Medium Cheri

                  
                 
                                 
3pm-4pm  

 

             

CLASS: Defense Against the Dark Arts (1hr)

Instructor: Joshua Barber

              
                 
                               

4pm

  Vendor Area Closes                          
                               

4pm-5pm

                                    

 

               
                                 
                                 
 EVENT:
                                 
    NECANICUM ROOM                            
                                 
4pm-6pm